Suudi Arabistan ile Suriye, diplomatik ilişkileri yeniden başlatmaya hazırlanıyor

Suudi Arabistan ile Suriye, diplomatik ilişkileri yeniden başlatmaya hazırlanıyor
Suudi Arabistan ile Suriye'nin, konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlaması için görüşmelere başladığı belirtildi.Suudi Arabistan merkezli El-İbhariyye Kanalı, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre, Suudi Arabistan'ın iki ülke arasında konsolosluk hizmeti sağlama konusundaki isteği doğrultusunda Suriye Dışişleri Bakanlığındaki yetkililerle görüşmeler yürütüldüğü ifade edildi.

Reuters daha önce yayınladığı haberlerde, Suriye ile Suudi Arabistan'ın, diplomatik ilişkilerde 10 yılı aşkın bir süredir devam eden kesintinin ardından büyükelçilikleri yeniden açma konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Haberde, söz konusu görüşmelerin, Suudi Arabistan ile İran arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını öngören anlaşmanın akabinde ivme kazandığı kaydedilmişti.

WallStreet Journal ise son haberinde iki ülke arasındaki müzakerelerin Rusya'nın arabuluculuğunda yapıldığını, bir anlaşmanın sağlanması durumunda Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Orta Doğu'daki nüfuz alanın Rusya lehine daralacağını vurguladı.