İlişki uzmanı Gül Konuralp'in bu haftaki köşe yazısı "Ben Kimim?"

İlişki uzmanı Gül Konuralp'in bu haftaki köşe yazısı "Ben Kimim?"
İlişki Uzmanı Gül Konuralp, ilişkiler konusundaki uzmanlığını bir karakter yaratmak üzere yola çıkan tiyatrocu ve oyunculuk geçmişiyle bütünleştiriyor. İnsanı çok büyük bir hazine olarak tanımlıyor.

Onu, Radyo ve TV programlarından, köşe yazılarından ve sosyal medya paylaşımlarından tanıyoruz. İlişkilere ait sorunları tarafsız bir gözle anlatıyor. 

Biraz kendinizden yaptıklarınızdan bahseder misiniz? İlişkiler konusundaki uzmanlığınız nereden geliyor?

İstanbul doğumluyum, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldum. 

İnsan ilişkileri, iletişimler ve psikolojiye olan merakım üzerine Amerika’da ve sonrasında yurtiçinde çok fazla seminere ve eğitim programlarına katıldım, halen takip ettiğim programlar var.  Haliç Üniversitesi'nde İlişki Koçluğu Eğitimimi tamamladıktan sonra yüz yüze ve online çalışmalar yapmaya başladım. İlişkiler, evlilikler, ayrılıklar, aldatmalar, iletişim sorunları, boşanmalar, evlilik kararı, iş yerinde yaşanan sorunların yanı sıra, tüp bebek tedavisi gören çiftlere yol arkadaşlığı yapıyorum. 

Şu anda Lefkoşa’da özel bir hastanede çalışıyorsunuz nasıl karar verdiniz İstanbul‘dan ayrılmaya?

Tam ayrılmak demeyelim : )) Birden fazla evim ve ülkem var demek daha doğru. Tam da doğru zamanda bir teklif geldi ve kabul ettim. Şimdi zaman zengini olarak görüyorum kendimi. Danışanlarıma daha çok vakit ayırabiliyorum, kendi tasarımım olan otantik çantalar yaratıyorum, günlük ve abiye çanta modelleri üretiyorum, spor yapıyorum, resim yapıyorum, korist olarak müzikle buluştuğum çok sevdiğim Sonare’m var, dediğim gibi zaman zengini olarak yaşamaktan keyif alıyorum. Yaratıcılık ve üretkenlik ise genlerimde var sanırım.

Tekrar ilişkilere Dönersek En Sağlıklı İlişkiyi Nasıl Tanımlarsınız? 

Yaşamında kuracağın en önemli ve en uzun ilişkiyi kiminle yaşayacaksın diye sorduğumda; hep aile, anne, baba, sevgili ve eşler ilk akla gelen cevaplar oluyor. Aslında ilk nefesinden son nefesine kadar sana eşlik edecek olan yol arkadaşlığı yapacak, değişmeyecek tek kişi senin kendinle olan ilişkindir. Diğerleri gelir ve gider günün sonunda hep kendinle baş başa kalırsın.

Yani her şey kendinle başlıyor, kendinle olan ilişkin, kendini kabulün, kendine olan güvenin, kendine verdiğin sözleri tutman, kendini değerli hissetmen… 

Bir kadın ve bir erkeğin ilişkiden beklediği en temel şey nedir?

Anlamak ve anlaşılmak, değerli ve önemli olduğunu hissetmek, sevmek ve sevilmek, güven vermek ve güven duymak, romantizm ve cinsellik, birlikte ortak hedeflerin olması, birlikte gelişmek, beraber hayatı paylaşmak, ilgi, kabul görme, şefkat.

Son Olarak Ne demek İstersiniz?

Hiç tanımadığım insanların hayatına, ilişkilerine dokunabilmek ve onlarla yüz yüze ve online seanslarda buluşmak,  beni çok heyecanlandırıyor. Mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşabilmek daha büyük farkındalıklar ve sevgiler yaşamalarına yardımcı olmak için çalışıyorum. 

Herkese Sağlıklı, Sevgi, Saygı Anlayış dolu,  Mutlu, Mümkün Birliktelikler Diliyorum.

Gül Konuralp
İlişki Uzmanı