Her sabah kahve içiyorsanız dikkat

Her sabah kahve içiyorsanız dikkat
Günümüzde pek çok insan sabahları kahve içmeden güne başlayamıyor. İnsanlarda zamanla adeta alışkanlık haline gelen bu durum vücutta pek çok hastalığa sebep olabiliyor. Ancak sabahları özellikle aç karnına içilen kahvenin vücuda zararları vardır. Peki ya her sabah daha kahvaltı bile edilmeden içilen bu kahve vücuda ne gibi zararlar verir?

Sabahları aç karnına kahve içmek günümüzde pek çok insanın alışkanlığıdır. Özellikle iş hayatında aktif olarak çalışan insanlar ayılmak için öncelikli olarak kahveye ihtiyaç duyar. Bazen de fazla kilolarından şikayetçi olduğu için diyet yapan kişiler sırf tok tutsun diye kahve içer. Peki ya kahvaltı öncesi içilen bu kahvelerin vücuda ne gibi zararları vardır?

1.Cildi kurutuyor

Kahve, bağırsakları çalıştırıp daha sık tuvalete çıkmanıza neden olacağından cildinizi kurutur. Susuz kaldığınızda, toksinlerin cildinizden ve vücudunuzdan atılması daha zordur. Çok fazla kahve içmek cildi kurutur. Kuruyan cilt, erken kırışıklıklar gibi çeşitli sorunlara karşı daha savunmasız hale gelir.

2.Daha uykulu hissedebilirsiniz

Kafein, stres hormonlarının seviyesini ikiye katlar ve uykuda sorunlara yol açarak yorgunluğa neden olabilir. Güne şekerli bir fincan cappuccino ile başlarsanız, kısa bir süre sonra tekrar uykulu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, vücudumuzun şekeri dengelemek için insülin üretmesi ve kan şekeri seviyenizin düşmesine neden olarak enerji eksikliği ve kaygıya neden olmasıdır.

3.Vücudunuz temel mineralleri daha çabuk kaybedebilir

Sabahları kahve içmek birçok temel vitamin ve minerali kaybetmenize neden olabilir. Sinir sistemimiz için hayati önem taşıyan demir, magnezyum ve B vitaminlerinin emilimini engelleyebilir.

4.Mide rahatsızlıklarına neden oluyor

Sevdiğiniz içeceğiniz sabah uyanmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda tuvaleti daha sık kullanmanıza neden olabilir. Kahve sinir sistemimizi harekete geçirir ve bu da bağırsağı etkileyerek ishale neden olabilir.

5.Farkında olmasanızda kilo aldırır

Sade kahve yağ yakımına yardımcı olsa da zamanla sağlıksız bir uyku düzeni oluşturur. Yeterince uyuyamadığınızda da, daha aç hissedersiniz ve tatlı atıştırmalıklar için daha fazla istek duyarsınız. Bu da zincirleme şekilde daha çok kilo alımına neden olur.