Deportlu depremzede krizi…

Deportlu depremzede krizi…
İşlediği bir suçtan dolayı 2018 yılında deport edilen ve deprem sonrası Adıyaman’da ağır hasarlı bir evde tek başına kalan 23 yaşındaki Barış Gürbüz’ün ülkeye girişine izin verilmiyor. Ülkede 2022 yılından beri vatandaş statüsünde bulunan Gürbüz ailesi, çocuklarının ülkeye gelebilmesi için yetkililere çağrıda bulundu. Barış Gürbüz’ün can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirten Gürbüz ailesi, “Çocuğumuzun yanımıza gelip güvenli bir şekilde yaşamasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde evini kaybeden ve Kuzey Kıbrıs’ta ailesi bulunan binlerce depremzede, “insani ikamet izni” kapsamında KKTC’ye geldi.

Ülkeye gelen depremzedelere gerek Kıbrıs Türk halkının yaptığı yardımlarla, gerekse de yerel yönetimlerin katkılarıyla sağlıklı yaşam koşulları sağlandı.

KKTC’de işlemiş olduğu suçlardan dolayı geçmiş yıllarda deport edilen depremzedelerle ilgili ise “farklı bir tarife” uygulandı.

Bazı deportlu depremzedelerin yaşadığı mağduriyetlerden dolayı ülkeye girişine izin verilirken, bazılarının ise KKTC’ye gelişi engellendi…DEPORTLU DEPREMZEDELERE FARKLI TARİFE UYGULANDI

Kendisine verilen uyuşturucu maddeyi başkasına götürdüğü gerekçesiyle 2018 yılında 3 ay cezaevinde yattıktan sonra deport edilen ve şu anda Adıyaman’da ikamet eden 23 yaşındaki Barış Gürbüz’ün ülkeye gelişine onay verilmezken, geçmiş yıllarda işlediği birçok suçtan dolayı ülkeden deport edilen 47 yaşındaki İsmail Karatepe isimli depremzedenin ise ülkeye girişine Bakanlar Kurulu kararı ile onay verildi.

Resmi Gazete’de 9 Şubat 2023 tarihinde yayımlanan ihraç emrini kaldırma kararında, İsmail Karatepe’nin kaldığı evin depremden dolayı yıkıldığı, İsmail Karatepe’nin eşi Güllü Karatepe’nin KKTC’de ikamet ettiği, “aile bütünlüğünün bozulmaması” amacıyla bu kararın alındığı belirtiliyor…BARIŞ GÜRBÜZ’ÜN EVİNDE OLUŞAN AĞIR HASARLAR AFAD TARAFINDAN BELGELENDİ

İsmail Karatepe ile aynı deprem koşullarını yaşayan ve buna rağmen ülkeye girişine izin verilmeyen Barış Gürbüz’ün kaldığı evde de deprem sonrası ağır hasarlar oluşurken, söz konusu hasar T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından belgelendi.

AFAD tarafından verilen belgede, Barış Gürbüz’ün ikamet ettiği evin depremden dolayı “oturulamaz hale” geldiği ifade ediliyor…

GÜRBÜZ AİLESİ, ÇOCUKLARININ ÜLKEYE GELEBİLMESİ İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYOR

Öte yandan ülkede 2022 yılında vatandaşlık hakkı kazanan Barış Gürbüz’ün ailesi, çocuklarını deprem bölgesinden ülkeye getirtebilmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Çocuklarını ağır hasarlı evden kurtarmak ve güvenli bir ortamda ikamet etmesini sağlamak isteyen Gürbüz ailesi, bir an önce yetkililerden bir adım bekliyor.

Barış Gürbüz’ün ebeveynleri, çocuklarının ülkeye gelebilmesi için verdikleri mücadeleyi anlattı