Avrupa'da uzaktan çalışmak isteyen yabancılara hangi ülkeler hangi vizeleri sunuyor?

Avrupa'da uzaktan çalışmak isteyen yabancılara hangi ülkeler hangi vizeleri sunuyor?
Covid-19 pandemisi çalışma dünyasında kökten değişikliklerin de yaşanmasına neden oldu. Çalışanlar için bir klasik olan iş ve ev arasında mekik dokuma tarihe karışırken birçok ülkede evden çalışma gündelik yaşamın bir parçası oldu. 

Avrupa'da da Hırvatistan'dan İspanya'ya kadar birçok ülke, pandemiden dolayı gerileyen turizm sektörünü canlandırmak için ülke dışında çalışanların geçici ikamet izni almasını kolaylaştırma yoluna gitti.

Turizmin ekonomilerinde çok önemli bir yere sahip olduğu bu ülkelerin adımı hem düşük sezonlarda sektörü canlı tutmayı hedeflerken hem de Avrupa Birliği vatandaşlığı olmayanların kolayca uzaktan çalışmalarına imkan tanıdı. 

Dijital göçebe vizeleri aynı zamanda ev sahibi ülkelerin beyin göçünden yaşlanan nüfusa kadar başka sorunlarla da mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Avrupa'ya taşınmak, uzaktan çalışmak ve Schengen Bölgesi'nde seyahat etme hakkı kazanmak için hangi Avrupa ülkelerinde hangi şartları doldurmak gerekiyor? euronews, kalış süresi, başvuru ücretleri ve gelir gereksinimleri de dahil olmak üzere Avrupa'da şu anda mevcut olan veya yakında yürürlüğe girecek uzaktan çalışma vizelerini sizin için karşılaştırdı.

Hırvatistan: Vergisiz güneşli günler için

Vize süresi: Bir yıl, yenileme imkanı mümkün

Başvuru ücreti: Yaklaşık 60 euro

Gelir gereksinimi: Ayda yaklaşık 2.300 euro

Hırvatistan 2021 yılında dijital göçebeler için bir yıllık oturma izni programını başlattı. 'İletişim teknolojisi' alanında hizmet veren ülke dışında kayıtlı şirket sahipleri ya da böyle bir şirketin Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) vatandaşı olmayan uzaktan çalışanları programdan faydalanma hakkına sahip. 

Hırvatistan'a turist vizesi dışlında bir vizeyle giriş yapan uzaktan çalışanlar bir yıllık oturma izni için başvurabiliyor. Yakın aile üyeleri de geçici ikamet hakkı elde edebilir.

Diğer bir avantaj ise uzaktan çalışanlardan Hırvatistan'ın gelir vergisi almaması.

Çekya: Uygun fiyatlı yaşam ve masalsı kaleler için

Vize süresi: Bir yıla kadar

Başvuru ücreti: 200 euro

Gelir gereksinimi: Banka hesabınızda en az 5 bin euro bulundurmanız gerekiyor

Uzaktan çalışanlar, Çekya'da uzun vadeli bir işletme veya serbest çalışma lisansı için başvurabiliyor. Halk arasında 'zivno' vizesi (Zivnostenske opravneni veya ticaret izninin kısaltması) olarak bilinen bu vize, serbest çalışan veya kendi işini yürüten AB vatandaşı olmayan kişiler için tasarlanmış durumda.