Akpınar: Cumhurbaşkanının süreci çok süratli bir şekilde gerekli adımları atması gerekiyor

Akpınar: Cumhurbaşkanının süreci çok süratli bir şekilde gerekli adımları atması gerekiyor
Girne Amerikan Üniversitesi (GAU) Kurucu Rektörü, Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, Kanal T’nin konuğu oldu. Yükseköğretim alanı ve YÖDAK’a dair değerlendirmelerde bulunan Akpınar, YÖDAK krizinin yükseköğretim alanında da sıkıntılara yol açmaması için gerekli adımların ivedi bir şekilde atılması gerektiğini savundu.

 

YÖDAK’A ÖNEMLİ GÖREVLERİ DÜŞÜYOR

Yükseköğretim alanının KKTC için önemli bir alan olduğuna dikkat çeken Akpınar, “Yükseköğretim alanı öncü bir sektördür. Uluslararasılaşma ve benzeri kabullerde ülkemizi ileri noktalara taşıyor sadece bilimsel anlamda değil, sosyal, siyasi, kültürel birçok alanda KKTC’nin geleceğine yön veren bir alan. YÖDAK’a burada çok önemli görevler düşüyor” dedi.

 

YÖDAK BAŞKANINA İNCELEME SÜRECİ BAŞLATILDI

YÖDAk içinde doğru yapılanmanın oluşturulmadığına ancak şu anda yaşanan krizin bunun da ötesinde olduğuna dikkat çeken Akpınar,“ YÖDAK içinde doğru bir yapı oluşmadığını görüyoruz. Şu anda görev alan üyeler içerisinde yapılan atamalarda bir yönetim kurulu üyesinin akademik olgularının olmamış olması, üniversite mezunu olmayan bireyin YÖDAK’ta görev almış olması ciddi bir sıkıntıya sebebiyet verdi.  Sözde öğretim üyesinin gerçekten öğretim üyesi olduğu bilgileri verildi ancak gerçekte bir öğretim üyesi olmadığı ortaya çıktı. Soruşturma süreçleri sonrasında kişinin fiilen suçlu bulunması yükseköğretim alanında ciddi sıkıntıları var edecektir. Bu soruşturmayı ileriye taşımak isteyen yönetim kurulu üyeleri  ise ciddi hukuki yaptırımlar yapma yönüne gitti. YÖDAK başkanına karşı kendi içinde bir takım farklı inceleme süreçleri başlatıldı” diyerek konunun yargıya taşındığını belirtti.

ATAMALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Konunun YÖDAK ile sınırlı kalmadığını üniversitelerin uluslararası alandaki itibarının da zedeleneceğinden endişe duyan Akpınar, “Yükseköğretim kurumlarının ve YÖDAK’ın itibarlı duruşu uluslararası alanda ciddi bir şekilde etkiliyor. Önümüzdeki günlerde bu yönde ciddi sorunlar yaşayacağımız kesin.  Hukuki süreçlerin başlayacağının haberlerini alıyoruz Bu atamaları yapan kurum ve kuruluşlarının duruma hemen müdahil olması ve değişim sürecini başlatmaları gerekiyor. İlgili kuruma atamalar Cumhurbaşkanu tarafından yapılmakta dolayısıyla Cumhurbaşkanının süreci çok süratli bir şekilde hukuk düzeyinde sonlanması için gerekli adımları atması gerekiyor” diye konuştu.